تفاوت بین Frontend و Backend چیست؟

 تفاوت بین Frontend و Backend چیست؟

 
طراحی وب به کارهایی گفته میشود که زیبایی ظاهری سایت را ایجاد میکند. در واقع هر آن چیزی که کاربر در صفحه مانیتور خود میبینید، نتیجه طراحی وب و کار طراح وب است. در واقع کار اصلی یک طراح وب، طراحی چیزهایی است که کاربران با آن بصورت مستقیم در ارتباط هستند و آن‌را در مانیتور خود مشاهده میکنند.

اما یک برنامه نویس وب کدهایی را مینویسد که کاربر نمیتواند آن‌ها را ببیند و آن کدها بصورت مستقیم تاثیری روی ظاهر سایت ندارند و در پشت صحنه اجرا میشوند، برای مثال مقالات را از پایگاه داده یا دیتابیس در پشت صحنه میگیرند و به کاربر نشان میدهند.
طراحی وب به چه ابزارهایی نیاز دارد:
برای طراحی صفحات اینترنتی، نیاز به داشتن امکانات پیچیده نیست. حداقل هایی که نیاز داریم را در زیر مشاهده میکنید:
یک محیطی که بتوانیم کدهایمان را در آن بنویسیم. این محیط میتواند Notepad ویندوز باشد و یا یک Text Editor  یا IDE حرفه‌ای ترمثل  phpStorm
یک مرورگر اینترنتی (Browser) که بتوانیم کدهایمان را از طریق آن اجرا کنید (مثل فایرفاکس، گوگل کروم و…)
 طراح وب یا به اصطلاح Front End Designer کسی است که با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف (مثل HTML – CSS – Javascript و … ) ظاهر یک سایت را طراحی میکند و کاری به کدهای پشت صحنه ندارد.
واژه فرانتند معمولا مترادف با واژه های web-designing (طراحی وب) و یا کلاینت ساید (سمت کاربر) است و واژه back-end مترادف با واژه های web developer (توسعه دهنده وب) و یا سرور ساید (سمت سرور) میباشد
 هر چیزی که با ایده های کاربر از جمله طراحی ها و زبان های برنامه نویسی مثل css ، html و یا javascript درگیر باشد را front-end میگویند
طراح واسط کاربری (UI)عموما بر روی طراحی تمرکز دارد و وارد کد نویسی نمیشود ولی داشتن مهارت زبان های برنامه نویسی سی اس اس، اچ تی ام ال و جاوا اسکریپت به او کمک میکند ایده های خود را بصورت موثرتری با برنامه نویس در میان بگذارد
 طراح تجربه کاربری (UX)در قسمت فرانتند کارمیکند و وظیفه ی او مطالعه و تحقیق در مورد اطلاعات و آماری است که وبسایتی کاربر پسند را راه اندازی نمایند
 فعالیت بک اند اساسا نحوه کارکرد، به روز رسانی و تغییرات سایت و چیزهایی  که برای کاربران سایت قابل مشاهده نیست و مستقیما با سرور در ارتباط است مثل پایگاه داده های سایت و خود سرور و راه های ارتباطی آنها.
 معمولا به افرادی که در قسمت بک اند فعالیت میکنند برنامه نویس یا توسعه دهنده میگویندو آنها بیشتر مسئول امنیت، ساختار سایت و مدیریت محتوا میباشند.
 تمامی اطلاعات مثل پروفایل کاربر، عکس ها، هر چیزی که آپلود میکنند، پست های وبلاگ در پایگاه داده ذخیره میشوند و از زبان های برنامه نویسی مثل پی اچ پی و ای اس پی یا جاوا استفاده میکنند.
Frontend  در مقابل Backend: کدام یک را باید یاد بگیرم؟
اگر علاقه مند به یادگیری وب سایت هستید اما در انتخاب frontend وbackendمطمئن نیستید، درنظر گرفتن وظایف روزانه هر کدام حائز اهمیت است. اگر شما علاقه مند به ایجاد طرح های بصری واعمال آن ها در زندگی وایجاد یک تجربه کاربری درجه اول هستید، پس احتمالاً کار frontend برای شما لذت بخش است.
اگر از کار کردن با داده ها، بدست آوردن الگوریتم ها و پیش بردن راه هایی برای بهینه سازی سیستم های پیچیده لذت می برید، احتمالاً ترجیح می دهید به عنوان یک توسعه دهنده backend کار کنید.
با این حال، تمایز بین frontend و backend  همیشه خیلی واضح نیست. برخی از توسعه دهندگان هم در frontend و هم در backend مهارت دارند؛ این افراد تحت عنوان full stack developers شناخته می شوند.
 

نوشتن نظروبلاگ گروه آرتین

ارائه مطالب مفید و سودمند در زمینه طراحی سایت ، بازاریابی اینترنتی و بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین
تیم پشتیبانی مشتریان
درباره گروه فناوران آرتین

گروه فناوران آرتین با یک تیم با تجربه ، خدماتی چون طراحی سایت ، طراحی سیستم های اختصاصی تحت وب و تحت ویندوز و بهینه سازی سایت را بر اساس نیاز و سلیقه مشتریان ارائه می کند . این شرکت با بهره گیری از دانش و تکنولوژی های جدید برنامه نویسی توانسته با همت و پشتکار خود سیستم های پر قدرت و حرفه ای تحت وب همچون فروشگاهی ، شرکتی ، سازمانی ، صنعتی و سیستم های اختصاصی مورد نیاز کارخانجات را تولید و به عرصه فروش