درباره رقبای خود مطالعه کنید

درباره رقبای خود مطالعه کنید

(( واقعیتها به صرف اینکه شما آنها را نادیده بگیرید ، از بین نمی روند. ))   الدوس هاکسلی
آیا در شش ماه گذشته سعی کرده اید درباره رقبای اصلی خود اطلاعات بیشتری به دست آورید ؟
آیا می دانید رقبای اصلی شما چگونه کالایی را به بازار عرضه می کنند ؟
آیا با طرز کار و یا شیوه های بازاریابی آنها آشنا هستید ؟
رقابت یکی از واقعیات زندگی تجاری است خواه برای یک سازمان کار کنید یا برای خودتان . قیمت گذاری (به عنوان بخشی از مذاکره برای تعیین حقوق یا یک راهکار بازاریابی) مثال خوبی است که می توان به آن اشاره کرد. چگونه به این سوال جواب می دهید : چه کسی سطح حقوقی را که باید دریافت کنید ، مشخص می سازد ؟ آیا به میزان فروش و یا سهم خود در بازار اشاره می کنید ؟ آیا حقوق شما با میزان سالهای تجربه شما در ارتباط است؟ بسیاری از اشخاص می گویند که مشتریان یا کارفرمایان آنها قیمتها را مشخص می سازند . بعضی نیز می گویند خود آنها قیمت خودشان را تعیین می کنند . در واقع ، همه اینها موفقیت تجاری یا حرفه ای شما را مشخص می سازند.
اما تعیین کننده اصلی اینها نیستند . تعیین کننده اصلی ، رقابت شما در بازار است. خواه شرکت شما کالاها و خدمات خود را در بازار بفروشد ، یا در یک سازمان باید برای پیشرفت ، فروش بیشتر و یا رسیدن به منابع کمیاب رقابت کنید . به همین دلیل لازم است درباره رقبای خود بررسی کنید . هم آنها را بشناسید و هم به شرایط خودتان اشراف پیدا کنید.
خیلی ها در شرایط رقابت این اشتباه را مرتکب می شوند که به رقابت توجه نمی کنند . یک رقابت کننده هوشمند هرگز بی تفاوت از کنار رقیب عبور نمی کند. در آنها عیب و ایراد سراغ نمی گیرد ، آنها را دست کم نمی گیرد ، یک رقابت کننده هوشیار به رقبای موفق خود احترام می گذارد . وظیفه خود می داند که آنها را مطالعه کند و از آنها مطلب بیاموزد.
درباره رقبای خود بررسی کنید. چه کردند که فروششان را بالا بردند؟ چه کردند که ترفیع درجه گرفتند؟ چه کردند که استخدام شدند؟ برای نفوذ در بازار از چه راهکارهایی استفاده می کنند ؟ محصولات یا خدمات خود را چگونه عرضه می کنند؟ برای اطمینان از موفقیت واحد خود ، چگونه با دیگران وحدت می کنند ؟ چگونه شبکه سازی می کنند ؟ چگونه به مشتریان خود خدماتشان را ارائه می دهند ؟ چگونه با بیرون یا درون سازمان خود ارتباط برقرار می کنند ؟ سیاست قیمت گذاری آنها چگونه است ؟ برای باقی ماندن در بازار از چه مهارتهایی برخوردارند ؟ چگونه آموزش می بینند ؟ برای کنترل کیفی از چه راهکارهایی استفاده می کنند ؟ به کدام سازمان حرفه ای یا خیریه می پیوندند ؟
پس از آنکه اطلاعات لازم را کسب کردید ، پس از آنکه در رقبای خود به اندازه کافی مطالعه نمودید ، به همان دقت به خودتان و فعالیت تجاریتان دقیق شوید . نقاط قوت خود را شناسایی کنید . در چه زمینه هایی تا حد 90 درصد بهتر از رقبای خود هستید ؟ در چه زمینه ای برای مشتریان خود کالاها و خدماتی عرضه می کنید که هیچ یک از رقبای شما قادر به انجام آن نیستند ؟ 
پس از آنکه دانستید در چه زمینه ای بهتر از رقبای خود هستید ، بررسی کنید که چه می توانید بکنید تا در بازار از این برتری یا برتریهای خود استفاده نمایید ؟ برای فروش کالاها وخدمات خود از کدام شیوه بازاریابی استفاده می کنید ؟ چگونه کالاها وخدمات خود را قیمت گذاری می کنید ؟ به هنگام بررسی کار رقیبانتان ، دامنه کارتان را وسیع در نظر بگیرید . برای مثال، اگر برای خودتان کار می کنید ، رقیب شما ممکن است شخص یا شرکت دیگری نباشد. ممکن است به این نتیجه برسید که اصولا با صنعت دیگری در رقابت هستید .
هدف از این سوال ها این است تا به اهمیت پژوهش درباره رقابت و رقبای خود پی ببرید .برنامه ای برای برسی داشته باشید . متعهد باشید که این کار را انجام بدهید . این گونه بهتر می توانید به هدفهای تجاری خود دست پیدا کنید . 
تمرینات کاربردی 
1. موفق ترین رقبای شما چه کسانی هستند؟
2. چرا مشتریان شما ، یا مشتریان بالقوه شما ، از رقبایتان خرید می کنند ؟ برای خرید از رقبای شما چه امتیازاتی نصیب آنها می شود ؟
3. به عنوان یک فرد در چه زمینه ای در سطح عالی هستید؟
4. تجارت شما در چه زمینه ای در سطح عالی قرار دارد ؟
5. چه کار می کنید و در چه زمینه ای خدماتی به مشتریان خود ارائه می دهید که رقبای شما توان آن کار را ندارند ؟
6. چگونه می توانید مشتریان را متقاعد کنید که به جای خرید از رقبای شما ، از شما خرید کنند ؟

برایان تریسی
 

نوشتن نظروبلاگ گروه آرتین

ارائه مطالب مفید و سودمند در زمینه طراحی سایت ، بازاریابی اینترنتی و بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین
تیم پشتیبانی مشتریان
درباره گروه فناوران آرتین

گروه فناوران آرتین با یک تیم با تجربه ، خدماتی چون طراحی سایت ، طراحی سیستم های اختصاصی تحت وب و تحت ویندوز و بهینه سازی سایت را بر اساس نیاز و سلیقه مشتریان ارائه می کند . این شرکت با بهره گیری از دانش و تکنولوژی های جدید برنامه نویسی توانسته با همت و پشتکار خود سیستم های پر قدرت و حرفه ای تحت وب همچون فروشگاهی ، شرکتی ، سازمانی ، صنعتی و سیستم های اختصاصی مورد نیاز کارخانجات را تولید و به عرصه فروش