توصیه هایی درفروشندگی(یادداشت برداشتن)

توصیه هایی درفروشندگی(یادداشت برداشتن)

یادداشت برداشتن در طول دیدار با مشتری می تواند یکی از نیرومندترین ابزار فروش برای شما باشد.
تمرکز بر راه حل ها
یادداشت برداشتن موجب تقویت دلیل حضور شما خواهد بود (هم برای خودتان هم برای مشتری). در واقع به این وسیله است که شما نشان می دهید مشکلات مشتری را درک می کنید.
 گوش دادن
یادداشت برداشتن به شما کمک می کند که شنونده ی بهتری باشید.
ورقه سفید کاغذ در جلوی شما باعث می شود به آنچه که گفته می شود بهتر گوش دهید و همچنین نادیده گرفتن نکات مهم را سخت تر می کند.
اقتدار
یادداشت برداشتن شما را در یک وضعیت اقتدار و کنترل قرار می دهد. باور کنید،درطول بیست دقیقه ی شروع اولین ملاقات ، شما به هر کمکی که بتوانید بدست آورید نیاز خواهید داشت.
توانایی های تحلیلی
یادداشت برداشتن موجب تقویت توانایی های تحلیلی شما می شود. اگر در طول صحبت هایتان یادداشت بردارید،در واقع دارید سه حس خود را به کار می گیرید :  حس لامسه (دست های شما که نوشتن را بر عهده دارند)،حس شنوایی(چون مجبور به شنیدن سخنان مشتری هستید)،حس بینایی(مشاهده آنچه که می نویسید).تجربه ی من نشان می دهد که اگر شما با استفاده از محرک های حسی،بینایی،و شنوایی با مساله ای رویرو شوید بهتر می توانید راه حلی برای آن پیدا کنید.
 وادار کردن طرف خود به تبادل اطلاعات
یادداشت برداشتن موجب می شود که مشتری تشویق شود که حرف های خود را راحت تر بزند. شاید به این روش شک داشته باشید ولی تا زمانی که مطمئن نشده اید،آن را طرد نکنید.
هربار که من در سمیناری شرکت می کنم ،به تاثیر نوشتن و یادداشت برداشتن در آسان کردن  تبادل اطلاعات بیشتر پی می برم. وقتی فقط در جلوی شنونده ها می ایستم و از آنها می پرسم « نکات مثبت صحبت هایمان چه بود؟» - هیچ اتفاقی نمی افتد. ولی وقتی جلوی تابلو می روم و روی آن می نویسم : « جمع بندی نکات مثبت » و سپس از مستمعین می خواهم نظراتشان را ارائه دهند،هریک از آنها حرفی برای گفتن دارد.
علائم مثبت
یادداشت برداشتن سیگنال های مثبت را به سمت شنونده (که در این حالت مشتری احتمالی شماست) ارسال می دارد.
وقتی مشتری می گوید « من 500 کامیون دارم که هریک از آنها گنجایش 75 واحد فلان کالا را دارد و 320 روز در سال به فعالیت مشغولند » می بیند که شما روی کاغذ خود نوشته اید.
(500 * 75 * 320 روز/ سال)
می دانید چه اتفاقی می افتد؟ این امر حتما به نفع شما تمام خواهد شد چون نشان می دهد که به حرفهای او گوش می داده اید.
برخی توصیه ها
توصیه می کنم یک زیر دستی زرد رنگ مقوایی تهیه کنید. این زیردستی باید آنقدر محکم باشد که بتوان آن را روی زانو قرار داد و روی آن یادداشت کرد. اوراق یادداشت خود را مرتب و تمیز نگه داریدو به یادداشته باشید که مطالب و نوشته های شما در همه حال باید هم برای خودتان و هم برای مشتری خوانا باشد.در مواردی که نکته ای را شفاها توضیح می دهید،دیاگرامی از نکات مهم آن رسم کنید و آن را به طرف معامله نیز نشان دهید.
 

نوشتن نظروبلاگ گروه آرتین

ارائه مطالب مفید و سودمند در زمینه طراحی سایت ، بازاریابی اینترنتی و بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

مشاوره آنلاین
مشاوره آنلاین
تیم پشتیبانی مشتریان
درباره گروه فناوران آرتین

گروه فناوران آرتین با یک تیم با تجربه ، خدماتی چون طراحی سایت ، طراحی سیستم های اختصاصی تحت وب و تحت ویندوز و بهینه سازی سایت را بر اساس نیاز و سلیقه مشتریان ارائه می کند . این شرکت با بهره گیری از دانش و تکنولوژی های جدید برنامه نویسی توانسته با همت و پشتکار خود سیستم های پر قدرت و حرفه ای تحت وب همچون فروشگاهی ، شرکتی ، سازمانی ، صنعتی و سیستم های اختصاصی مورد نیاز کارخانجات را تولید و به عرصه فروش